Home Научна дейност

Специалностите на ФТТ

Тракийски университет (ТрУ) – Стара Загора има редовна акредитация от НАОА към Министерски съвет, съгласно Удостоверение за институционална акредитация №843 / 27.07.2012 г. с обща оценка по критериите 9,27 (При максимална 10) за срок от 6 години.

Факултет "Техника и технологии" (ФТТ) – Ямбол, като основно звено в структурата на Тракийски университет получава държавна поръчка и извършва обучение за редовна и задочна форма на ОКС „Бакалавър” по следните АКРЕДИТИРАНИ специалности:

Направление "Машинно инженерство"

Автотранспортна и земеделска техника - ОКС "Бакалавър" и "Магистър";

Дизайн, технологии и мениджмънт на модната индустрия - ОКС "Бакалавър" и "Магистър".

Направление "Електротехника, електроника и автоматика"

Електротехника - ОКС "Бакалавър" и "Магистър";

Автоматика и компютърни системи" - ОКС "Бакалавър" и "Магистър";

Автоматика, информационна и управляваща техника - ОКС "Магистър";

Мултимедийни и компютърни системи и услуги - ОКС "Магистър";

Информационни и комуникационни технологии в бизнеса и публичната администрация - ОКС "Магистър";

Информационни и комуникационни технологии в образованието - ОКС "Магистър".

Направление "Хранителни технологии"

Технология на храните - ОКС "Бакалавър"

Безопасност и качество на храните - ОКС "Магистър".

Направление "Енергетика"

Топло и газоснабдяване - ОКС "Бакалавър" и "Магистър".

Използването на съвременни (интерактивни) методи на преподаване и обучение, мултимедийна техника, актуализирано лабораторно и техническо оборудване спомагат за усвояването знанието за общообразователните, педагогическите, общотехническите и специализиращите дисциплини, като се стремим модела на разпространение, създаване и използване на „готови” знания да се смени с модела за формиране на компетенции и дееспособности.

Висок е интересът на младите хора към условията на обучение, получаваната подготовка и квалификация по специалностите във ФТТ, като  от учебната 2007/2008г. се възобнови задочната форма на обучение.

През учебната 2013/2014 год. се обучават над 800 студенти. Академичният състав осигуряващ учебния процес включва професори 8 , доценти 23 и 29 асистенти и преподаватели.

В подготовката на студентите са участвали известни учени на Р България като: доц. д-р Георги Гиндев, проф. д-р Кирил Трифонов,проф. дтн Кольо Минков, проф. днт Коста Младенов. проф.дтн Мария Балтаджиева, проф. дтн Петър Костов, проф.дпн Стоянка Жекова, проф. д-р Любен Корнезов, проф. д-р Дженко Даскалов, проф.дтн Георги Тасев, проф. инж. Иван Димитров, проф. дтн инж. Стоян Цонков, проф.дтн Димитър Балджиев, проф.дтн Вангелов, доц.д-р Мария Рошманова, проф.дтн инж. Георги Гайдажиев и др.

ФТТ - Ямбол работи в непрекъснат контакт с висши училища, специализирани в същите професионални области от България в областта на научните изследвания, научното израстване на академичния състав и продължаващо обучение на завършилите специалисти на колежа.

Чрез Тракийски университет са сключени договори с Висши училища за организиране на обучение за придобиване на ОКС  „магистър” по съответните професионални направления:

- Русенски университет”А.Кънчев за специалностите АТЗТ, АКС, АИУТ, ЕТ;

- Университета по хранителни технологии –Пловдив за специалността ТХ;

- Технически университет- Габрово за специалността ДТММИ.